Hekimler Birliği Vakfı -:- Göz sağlığı için kaliteli gözlük

Hekimler Birliği Vakfı

03-08-2015


 
Göz sağlığı için kaliteli gözlük


Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Samsun Bölge Hastanesi Göz Doktoru Murat Güler, yaz aylarında güneş gözlüğü kullanılmasının şart olduğunu belirterek, 'Güneşe, güneş gözlüksüz çıkılmamalı' dedi.

Göz sağlığının korunmasının önemine dikkat çeken Dr. Murat Güler, güneş gözlüklerinin, gözleri ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarından koruduğunu, aynı zamanda göz kuruması ve toza karşı da siper olarak önemli bir görevi yerine getirdiğini açıkladı. Güneş gözlüğü alırken de kaliteye önem verilmesinin önemini vurgulayan Güler, gelişi-güzel satılan gözlüklerin göze yarar değil zarar verebileceğine işaret etti. Güler, "Son yıllarda atmosferin ozon tabakasının delinmesiyle yeryüzünün kısa dalga ışınların bombardımanına uğradığını hepimiz biliyoruz. Ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınlar, katarakt ve retinanın gören noktasındaki bir hastalık olan maküla dejenerasyonuna neden olabiliyor" diye konuştu.
Kataraktın tedavisi olduğunu; ancak kalıcı görme kaybına neden olan maküla dejenerasyonunun tedavisinin mümkün olmadığını kaydeden Güler, ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarının mutlaka süzülmesi gerektiğini ifade etti. Zararlı güneş ışınları nedeniyle cilt hastalıklarıyla birlikte göz hastalıklarında da artış beklendiğine dikkat çeken Güler, yaz aylarında göz sağlığını korumak için güneş gözlüğü kullanmanın ihmal edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Bol güneşli iklim kuşağında yaşayan yaşlı-genç bütün insanların güneş gözlüğü kullanmasının önemini vurgulayan Güler, şöyle devam etti:

"Ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların etkileri, yaşlı insanların üzerinde daha çok çabuk gerçekleşebilir. Yaşlı bir insan da, 3 yaşındaki bir çocuk da gözlerini zararlı güneş ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanmalıdır. Güneş gözlüğü kamaşma, yanma, batma kızarıklık gibi yakınmaları da azaltacaktır."

Seyyar satıcılarda satılan güneş gözlüklerinin göz rahatsızlıklarına; hatta bozukluklarına neden olabileceğini, gözlük satın alırken, uluslararası standardizasyon sertifikalarına sahip markaların tercih edilmesinin önemli olduğunu da belirten Güler, göz sağlığı tehlikeye atılarak, sadece "ucuz" diye kalitesiz cam ve materyalden oluşan gözlüklere tenezzül edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.Yasal uyarı: Bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı Hekimler Birliği Vakfına aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Hekimler Birliği Vakfı sitesi hekimleri ve diğer kullanıcıları sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteye girmekle bu uyarıyı almış sayılırsınız.